طراحی لبحند

طراحی لبخند

دندان ها به لحاظ شکل ، فرم ، اندازه ، رنگ ، هماهنگی با یکدیگر و فرم صورت و لب ها از قوانین و اصولی تبعیت می کنند که در صورت رعایت تمام این اصول و هماهنگی تمامی پارامترهای بالا ، لبخندی زیبا و دلنشین نصیب فرد می نمایند.

 این اصلاحات را می توان از طریق ارتودنسی ، پر کردن , کاشتن دندان ، دندان مصنوعی ، بریج دندانی ، سفید کردن دندان ها ، جراحی لثه ، باندینگ ، روکش پرسیلن ، کامپوزیت ونیر و لامینیت ایجاد نمود.

دندان هایی که کج هستند ، روی هم قرار گرفته اند و یا بین آنها فاصله وجود دارد به سادگی می توانند از طریق ارتودنسی آشکار یا پنهان اصلاح شده و مرتب شوند و در نهایت می توان وضعیت آنها را با روکش کردن آنها بهبود بخشید.

استفاده از پرکردگی هم رنگ دندان جذاب تر و ایمن تر از روش های قدیمی است که در آنهااز فلز برای پرکردن دندانها استفاده میشد. امروزه می توان پرکردگی های آمالگام فلزی قدیمی دندان را با مواد کامپوزیت دندانی سفید جایگزین کرد.

وجود یک یا چند دندان از دست رفته تاثیر منفی بر ظاهر لبخند شما دارد علیرغم این که می تواند منجربه احتمال گاز گرفتن زبان و نیز افزایش ریسک پوسیدگی دندان شود. با جایگزین کردن این دندان ها می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. دندان های از دست رفته را می توان با استفاده از روش های کاشت دندان ، پل گذاشتن یا دندان مصنوعی جایگزین کرد.

بریج و تاج برای درمان دندانی استفاده می شود که چاره ای جز کشیدن آن باقی نمانده و بیمار را دچار درد و ناراحتی ساخته و سلامت دهان و دندان های وی را به خطر انداخته است.

سفید کردن دندان می تواند رنگ دندان های لکه دار یا کدر را بهبود بخشد. بیماران می توانند فرایند سفید کردن دندان را در مطب یا در خانه انجام دهند که در هر حالت نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند بیمار به همراه دارد.

در هنگام خندیدن یا لبخند زدن بسیاری از مردم  قسمتی از لثه بالایی پیدا می شود در برخی از افراد هم مقدار قابل رویت لثه در هنگام خندیدن بیشتر از حد معمول می شود که به آن خنده لثه ای گفته می شود. این مشکل به کمک عمل جراحی زیبایی لثه درمان می شود. جراح در جراحی بالا بردن یا تغییر شکل لثه ، بافت اضافی لثه را با بهره گیری لیزر به سرعت ، به شیوه ای ایمن برمی دارد تا لبخندی طبیعی بر صورت بیمار نقش ببندد.

بایدینگ دندان برای بهبود ظاهر خراشیده ، ترک خورده یا تغییر رنگ داده دندان ها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. از بایدینگ دندان هم چنین می توان برای حذف فضاهای خالی بین دندان ها استفاده کرد.این روش درمانی در کمتر از یک ساعت کامل می شود.

پس از انتخاب رزین دندانپزشکی با رنگی که بیشترین نزدیکی را با رنگ طبیعی دندان داشته باشد ، مواد مورد نظر برای دندان استفاده شده و به شکل دندان دلخواه درمی آید. در ادامه از پرتوی فرابنفش برای چسبیدن مواد به دندان استفاده می شود هنگامی که رزین در جای خود سفت شد باز هم مقداری ظاهر آن اصلاح شده ، برای زیبا به نظر رسیدن صیقل داده می شود.

نقص های زیبایی جزئی مانند شکستگی لبه دندان ، ترک ، خراشیدگی ، کجی ، تغییر رنگ ، کوتاهی دندان ها ، فاصله بین دندان ها و ناهنجاری های فکی-دندانی جزئی را طی دو جلسه درمانی می توان با روکش پرسلین (چینی/سرامیکی) یا زیرکونیومی اصلاح کرد. استفاده از روکش در اکثر موارد آسیبی به ساختار دندان وارد نمی کند. کمتر از نیم میلی متر از جلوی دندان تراشیده می شود تا فضای کافی برای قرار گرفتن روکش ایجاد می شود و اطمینان حاصل شود که پرسلین به اندازه کافی برای محافظت از ناحیه درمان شده محکم است.

کامپوزیت ونیر دندانی به منظور بهبود رنگ ، شکل ، اندازه و بافت دندان و ایجاد جذابیت بیشتر در ظاهر دندان ها استفاده می شود. کامپوزیت ونیر دندانی را می توان برای رفع لب پریدگی ها و ترک های جزئی در دندان استفاده کرد. این روش مستلزم تراش دندان ها نبوده و یا تنها به تراش اندک نیاز دارد و کل فرایند درمان در یک جلسه قابل انجام می باشد.

در این روش مواد کامپوزیت همرنگ دندانی بر روی سطح جلویی دندان و فرایند تراش و تکمیل کامپوزیت تا رسیدن به فرم مورد نظر زیر دستان یک متخصص زیبایی دندان انجام می شود.

لامینیت دندان پوسته های نازک ، مقاوم و ظریفی هستند که بر روی سطح دندان ها کشیده می شوند و قرار می گیرند و باعث بهبود کیفیت دندان از لحاظ زیبایی می شوند و در نهایت موجب مرتب و سفید شدن دندان ها می شوند. لامینیت ها می توانند سرامیکی یا کامپوزیتی باشندلامینیت های سرامیکی نیاز به تراش مختصر دندان دارند این نوع از لامینیت ها ظریف تر و براق تر از نوع کامپوزیتی هستند. برای قرار دادن آنها بر روی دندان نیاز به قالب گیری و تهیه شدن در لابراتور است. ماندگاری ، شفافیت ، زیبایی و جنس این نوع لامینیت ها بسیار مناسب است. لامینیت های کامپوزیتی برای نصب روی دندان نیازی به تراش دندان ندارند. ضخامت لامینیت ها محدود ۵/۰ میلی متر می باشد و از جنس کامپوزیت و به رنگ دندان می باشند. افراد می توانند میزان سفیدی و شفافیت لامینیت ها را مشخص کنند. این نوع از لامینیت ها تنها در یک جلسه کامل می شوند و قابل انعطاف بوده و با توجه به فرم کلی چهره اندازه و سایز آنها مدنظر قرار می گیرند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *