دستورالعمل بعد از تحویل پروتز ایمپلنت

بیماری گرامی هم اکنون که پروتز های متکی بر ایمپلنت خود را دریافت نموده اید نکاتی در رابطه با نحوه نگهداری ، رعایت بهداشت و رژیم غذایی یادآوری می گردد.

ایمپلنت های شما تاکنون در معرض نیرو قرار نگرفته بودند از هم اکنون به دلیل قرار گرفتن دندانها بر روی آنها تحت نیروهای مختلف قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که استخوان فک در اطراف ایمپلنت ها به نیروهای ابتدایی واکنش نشان میدهند. لذا ضروری است تا به این استخوان فرصت کافی داده شود تا خود را با شرایط جدید تطبیق دهد. از این رو زمان یک ماهه برای برقراری شرایط مطلوب استخوان در نظر گرفته می‌شود

در این مدت یک ماه از فشار آوردن بیش از حد به ایمپلنت ها جداً خودداری نمایید. بهترین رژیم غذایی برای این مدت استفاده از غذاهای نرم از قبیل گوشت نرم ، ماهی ، ماکارونی ، برنج نرم ، نان تازه ، میوه تازه و غذاهای مشابه میباشد. از مصرف غذاهای سفت و یا با قوام سخت تر از مواد غذایی فوق الذکر قویا پرهیز شود. جویدن غذا های نرمی که احتیاج به ساییدن دندان ها بر روی هم دارند و یا به بیان دیگر احتیاج به جویدن زیاد دارند فشارهای افقی و مضر شدیدی به ایمپلنت ها وارد می نماید. غذاهایی نظیر کباب برگ , استیک, نان لواش ، سبزی خوردن ، کاهو و نظایر آنها در مدت یک ماه ابتدایی بارگذاری روی ایمپلنتها باید پرهیز شود.

مطلوب است که در یک ماهه اول ، هر هفته آرام آرام قوام غذا سفت تر شود تا استخوان خود را با شرایط جدید وفق دهد. پس از گذشت یک ماه از زمان تحویل پروتزها رژیم غذایی نرمال و طبیعی قابل استفاده میباشد. مراقب باشید که غذاهای بیش از حد سفت نظیر ته دیگ ، آجیل بسیار سخت و مشابه آن ها می تواند به اجزای ایمپلنت های شما ضربه بزند و از آنجایی که قطعات ایمپلنت ها توسط پیچ های بسیار ظریفی به هم اتصال پیدا می‌کنند ، احتمال آسیب رسیدن به این اجزا وجود دارد. بنابراین از مصرف این غذاها بعد مدت یک ماه نیز اجتناب نمایید.

پروتزهای متکی بر ایمپلنت توسط سیمان( چسب مخصوص) به پایه های ایمپلنت متصل می‌گردند ، لذا از مصرف غذاهای چسبناک که سبب خارج شدن پروتز ها از روی ایمپلنت ها می شود خودداری نمایید. غذاهایی نظیر گز ، سوهان و تافی های چسبناک از این دسته هستند.

پروتز های ایمپلنت در مرحله اول با سیمان موقت چسبانده می شوند در صورت شل شدن روکش ها نگران نباشید به کلینیک مراجعه نمایید تا روکش ها با چسب دائم چسبانده شود

رعایت بهداشت و استفاده صحیح و مداوم از وسایل بهداشتی نظیر نخ دندان و مسواک از فاکتورهای اصلی حفظ طول عمر ایمپلنتها می باشد. خواهشمندیم نکات بهداشتی را همانگونه که به صورت عملی به شما آموزش داده شده است ، رعایت فرمایید بهترین وسیله برای بهداشت پروتز ها و ایمپلنت ها استفاده از وسیله ای به نام واتر جت یا واترپیک است که با کمک این دستگاه شما می توانید با فشار آب فاصله بین لثه و روکش ایمپلنت ها را به بهترین نحو تمیز نمایید

چک آپ ها و معاینات ۶ ماهه منظم از دیگر عوامل مهم در بقای ایمپلنت ها می باشد. عدم وجود مشکل در رابطه با درمان ایمپلنت شما به منزله سهل انگاری در مراجعات منظم و معاینات دقیق محسوب نمی‌شود ، لذا خواهشمندیم هر ۶ ماه یکبار برای معاینه مجدد به دندان پزشک خود مراجعه نمایید.

در صورت احساس مشکل اعم از درد ،. یا خارج شدن پروتزها ، ترشح ، خونریزی و یا هر مورد دیگر لطفاً مراتب را سریع به دندان پزشک خود اطلاع داده تا در اولین فرصت پذیرای شما باشیم. چنانچه به دندانپزشک خود دسترسی نداشتید به طور مثال به دلیل مسافرت و یا تعطیلات به نزدیکترین دندانپزشک مراجعه نموده و با توضیح مشکل خود از وی کمک بخواهید. معمولاً چنین وضعیت های فوری به دلیل خارج شدن پروتز به وجود می‌آید. به دندانپزشکی که مراجعه می نماید توضیح دهید پروتز مورد نظر را فقط به صورت موقت چسبانده و از دستکاری پایه ها و ایمپلنت ها خودداری نمایید. سپس در اولین فرصت ممکن به دندانپزشک اصلی خود مراجعه نمایید.

طبق توضیحات شفاهی که به شما داده شده است در صورتی که دندانهای مجاورایمپلنت ها یا رو به روی آنها تحت درمان‌های معمول دندانپزشکی قرار گرفتن برای کنترل مجدد وضعیت آنها به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

امیدواریم در لذت دندان دار شدن شما سهیم بوده باشیم. فراموش نکنید که همواره در کنار شما خواهیم بود

با ارزوی تندرستی و موفقیت روز افزون برای شما

3 پاسخ
 1. نبی اله مشایخی
  نبی اله مشایخی گفته:

  سلام. من قبلا برای فک پایین که تعداد ۶ عدد دندان کم داشتم از پروتز متحرک استفاده میکردم ودر حال حاضر این دندان ها را ایمپلنت کردم واحساس راحتی خوبی دارم من ۸ عدد دندان ایمپلنت کردم واز بابت فعلا راضی هستم.

  پاسخ
 2. داود برزگر
  داود برزگر گفته:

  با سلام؛
  از برخورد خوب پرسنل و تنظيم وقت به موقع جهت مراجعه بيماران كمال تشكر و قدرداني رو دارم.
  در كل كارشون واقعا راضي كننده س.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *