دندانپزشکی زیبایی چگونه به زیبایی دندانها کمک میکند؟

امروزه دندانپزشکی علاوه بر وظایفی که در ارتقای سلامت افراد از طریق ارائه درمان های دندانی بر عهده دارد ، مجموعه کارهایی که باعث رفع عیوب ظاهری و ناهنجاری ها و نا زیبایی های دندان می شوند را نیز ارائه می کند. داشتن لبخند زیبا اعتماد به نفس هر انسانی را بالا می برد و باعث جذابیت بیشتر افراد می شوند.

موارد زیر جزو دندانپزشکی زیبایی محسوب می شوند؛

 • جرمگیری : جرم دندان متشکل از رسوباتی است که روی سطح دندان ها و لثه تشکیل می شود و باعث ایجاد بوی بد دهان شده ، رنگ و سلامت دندان ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد پلاکی که روی دندان ها باقی می ماند در نهایت سفت و به جرم تبدیل می شود که با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به تنهایی برطرف نمی شود. جرمگیری دندان ها یک روش پاکسازی عمیق است که یک دندانپزشک خوب با استفاده از آن جرم های رو و زیر لثه را برطرف می کند. در صورتی که رنگ یا لکه هایی نیز بر روی دندان ها وجود داشته باشند در فرایند جرمگیری از بین برده می شوند.
 • بروساژ : دندانپزشکان با آغشته کردن دندان ها به خمیر مخصوص و نصب برس کوچکی روی یک وسیله خاص چرخشی اقدام به بروساژ سطح دندانی می کنند که این کار معمولا بعد از جرمگیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ ها و لکه هایی که چسبندگی زیادی ندارند استفاده می شوند.
 • سفید کردن دندان ها : دندان های تیره و بدرنگ را می توان با مواد مخصوص در مطب دندانپزشکی یا خانه سفید کرد. تری پلاستیکی بلیچینگ پس از قالب گیری مطابق شکل دندان های بیمار ساخته می شود ، ماده سفید کننده درون این تری ریخته می شود. پس از آن که بیمار دو هفته هرشب تری را در دهان گذاشت ، تغییر رنگ دندان مشخص می شود. البته بعضی تغییر رنگ ها را نمی توان بااین روش درمان کرد. دندان هایی را که پس از عصب کشی زرد و بد رنگ می شوند می توان با سفید کردن داخل دندان به رنگ اولیه برگرداند.
 • جایگزینی پر کردگی های نقره ای (آمالگام) با مواد همرنگ دندان : پر کردگی های نقره ای را به ویژه در صورت مشخص بودن هنگام لبخند زدن می توان با پرکردگی های همرنگ دندان (کامپوزیت) تعویض کرد در صورتی که آسیب عصبی و ساختاری دندان ها را به دنبال نداشته باشد.
 • باندینگ : در این روش از یک صفحه همرنگ دندان استفاده می شود و با نور خاصی این صفحه سفت می شود و در نهایت به دندان می چسبد. این روش می تواند دندان های شکسته و تغییر شکل دندان ها را ترمیم کند.

کامپوزیت (باندینگ) بیشترین کاربرد را در ترمیم لب پریدگی دندان با مواد همرنگ دندان را دارد.

 • ونیر : ونیر با ضخامت حدود نیم میلی متر به جلوی دندان چسبیده می شود تا زرد شدن و بد شکلی دندان پوشانده شود. ضخامت ونیر باید از روی مینای دندان تراشیده شود.ونیر که از جنس سرامیک یا کامپوزیت های دندانی (ترمیم های همرنگ دندان) ساخته می شوند مثل یک پوسته ای نازک روز دندان ها قرار می گیرد. برای درمان بد رنگی و اصلاح لکه ها یا خطوط زرد و قهوه ای می توان به راحتی بااستفاده از یک لایه کامپوزیت با رنگ سفید و روشن روی دندان ها را پوشاند و رنگ روشن و زیبایی را به وجود آورد. بستن فاصله بین دندانی توسط ونیرهای کامپوزیتی به راحتی صورت می گیرد.

 رفع نامنظمی های دندان جلو در مواردی که این نامرتبی ها خیلی کم هستند و بیمار تمایلی برای انجام ارتودنسی ندارد از دیگر معایبی است که به راحتی با این درمان برطرف می شود. در موارد جزئی یا مواردی که فقط یک دندان از ردیف خارج است می توان با تراش آن دندان و ترمیم های کامپوزیتی برای همیشه این مسئله را حل کرد. وقتی که بعضی از دندان ها کوتاه یا کوچک هستند و باعث نمای نا منظمی در لبخند می شوند نیز می توان به راحتی با ونیرهای کامپوزیتی حجم یا طول آن دندان ها را زیاد کرد و تناسب را بین دندان های شکسته یا لب پر شده نیز از دیگر مسائلی است که می توان با کامپوزیت به راحتی حل کرد.

 • تاج : تاج به روکش های دائمی گفته می شود که روی دندان آسیب دیده قرار می گیرد. تاج های سرامیکی متناسب و همرنگ با دندان های مجاور مورد استفاده قرار می گیرد. هنگامی که دندان ضعیف و یا به مقدار زیاد تخریب شود برای بهبود شکل ، اندازه و ظاهر دندان از تاج استفاده می کنند. قبل از قرار دادن تاج ، دندان را کمی تراش می دهند سپس تاج بر روی دندان چسبیده می شود و کاملا دندان را می پوشاند
 • بریج (پل) دندان : در صورت از دست دادن یک دندان و وجود دندان در دو طرف فضای خالی ایجاد شده به عنوان پایه ، از بریج استفاده می شود. بریج زمانی بهترین نتیجه را می دهد که فاصله کم باشد و دندان های دو طرف نیاز به تاج داشته باشند. بریج ها از دو روکش برای دندان های دو طرف ساخته شده اند و دندان ساختگی در بین این دو روکش قرار دارد و بدین ترتیب سه دندان (دو دندان پایه و یک دندان وسط) متصل بهم هستند این دندان های ساختگی می تواند از جنس طلا ، آلیاژ ، چینی ، و یا ترکیبی از این مواد باشند. بریج ها حمایت کننده دندان های طبیعی و یا ایمپلنت ها می باشند. بریج جهت درمان بی دندانی ساخته می شود. در این صورت که با قرار گرفتن روی دندان های طرفین ناحیه بی دندانی ، به شکل یک پل ، قسمت بی دندانی را کامل می کند.
 • ایمپلنت های دندان : می تواند بهترین جایگزین دندان های از دست رفته بشود. پیچ تیتانیومی داخل فک ثابت می شود. این پیچ به مرور زمان به استخوان جوش می خورد. سپس تاج دندان با توجه به تعداد دندان های از دست داده و فضای موجود بر روی ایمپلنت قرار می گیرد.
 • دندان مصنوعی : افرادی که فاقد دندان و بافت اطراف دندان هستند از دندان مصنوعی استفاده می کنند.

دو نوع دندان مصنوعی داریم ؛ کامل و جزئی.

هنگامی که تمام دندان های فرد افتاده باشد از دندان مصنوعی کامل امّا اگر هنوز تعدادی دندان های سالم وجود داشته باشد از دندان مصنوعی جزئی استفاده می شود.

 • ارتودنسی : دندان های نامرتب ، به هم فشرده یا دارای هم پوشانی ، مشکلات فکی و دندانی با استفاده از بریس ها و پلاک ها توسط ارتودنسی اصلاح و دندان ها منظم می شوند. سیم های ارتودنسی به دندان ها فشار مداوم وارد می کند و به آرامی دندان ها را در یک ردیف قرار می دهند. همان طوری که دندان با فشار وارد حرکت می کند ، حفره استخوان دندان نیز تغییر شکل میابد.
 • پیوند لثه : ریشه دندان در اثر تخریب لثه ممکن است نسبت به غذاها و یا مایعات سرد و یا گرم حساس شود و ممکن است دندان ها ظاهری دراز داشته باشند. تخریب لثه می تواند باعث پوسیدگی دندان ، از دست دادن استخوان های دندان ، در نهایت از دست دادن دندان ها گردد. پیوند بافت نرم که بافت لثه سالم را ازیک منطقه دهان به منطقه دیگر حرکت می دهد می تواند تخریب لثه و نابودی استخوان دندانی را متوقف کند..
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *